Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

plbeenltruuk

Facebook

Facebook

Aktualności

Relacja Piotra "Snuffera" Tymińskiego z akcji na Litwie

W piątek wieczorem 27.04 dotarłem do Kłajpedy - po drodze dorobilismy trochę zdjęć znanych już PO (Sungailiskiai, Pagramantis).

W planach było sprawdzenie róznych lokalizacji, o których Kestutis nagromadził rozmaite opowieści.

W sobotę 28.04 sprawdziliśmy rejon Zadeikiai, gdzie odnalazły się cztery schrony (w tym obserwator). Raz jeszcze potwierdza się teoria, że rozmawiając z lokalsami nie należy poprzestawać na jednym osobniku. Kestutis przesłuchał leciwego dziadka, który mieszkał tam od zawsze, pamiętał przyjście Niemców (postrzelili go w głowę i zostawili jako zabitego), etc. Dziadek twierdził, że schronów w okolicy jest trzy. Przesłuchana dodatkowo starszawa gospodyni domowa z innej chałupy (co ciekawe, nie miejscowa, a przyjezdna!) pokazała nam jak po sznurku drogę do obserwatora, o którym dziadek, z tej samej wsi przecież, nic nie wiedział. I zrobiły się cztery schrony. Za to na podstawie dokładnej relacji dziadka oznaczyliśmy miejsce, gdzie stały kruszarki i znajdował się skład materiałów (zbrojenia, siatki, cement, etc).

Następnie przejechaliśmy na południe na drugą stronę autostrady w lasy pod Silenai, po drodze rozpytując jeszcze w Endriejevas, gdzie mieliśmy oznaczony jeden schron. Lokalsi nic nie wiedzieli o większej ich liczbie - sprawa wymaga dalszego badania, bowiem ten jedyny schron stoi tam nieco od czapki.

Czytaj więcej...

Schron pozorny 62-WZ-09 już nie istnieje!

Zniszczono bardzo rzadki na Linii Mołotowa schron pozorny do ognia czołowego. Chodzi o schron 62-WZ-09 na terenie punktu oporu Wólka Zamkowa, 62 Brzeski Rejon Umocniony. Poniżej zdjęcie dokumentujące stan z 2015 (Fot. M.Kozdrój) i stan z dziś - 20.04.2018 (Fot.R.Bujko).

Prelekcja w Grajewskiej Izbie Historycznej

Wczoraj mieliśmy przyjemność prezentować publiczności w Grajewskiej Izbie Historycznej co nieco wiadomości o okolicznych schronach Linii Mołotowa. Po prelekcji zainteresowane osoby wybrały się z nami na zwiedzanie schronów Punktu Oporu Niedźwiadna. Bardzo dziękujemy Dyrekcji GIH za zaproszenie i ciepłe przyjęcie!

Przy okazji nie odmówiliśmy sobie żeby tego i owego nie pomierzyć :)

Akcja inwentaryzacyjna - Osowiecki i Zambrowski RU - jesień 2016

W dniach 21-27 października 2016 r. odbyła się kolejna wyprawa badawcza Grupy Badawczej "Kriepost". Wzięli w niej udział dwaj członkowie Grupy Badawczej "Krapiwa" - "Pokrzywa" z Białorusi (Исследовательская группа "Крапiва"). Wadzim i Witalij są autorami książek na temat fortyfikacji Linii Mołotowa oraz innych umocnień, znajdujących się w ich kraju. Zależało im na poznaniu pozostałości systemu obronnego ZSRR na terenie Polski. Innym międzynarodowym akcentem było przybycie litewskiego przedstawiciela naszej grupy - Kestutisa. Przyjęliśmy go szczególnie ciepło, jako że nasz dzielny kolega przybył ze swojej jednostki wojskowej - w pełnym umundurowaniu i z przeziębieniem.

Czytaj więcej...

Koleje wąskotorowe na Kurpiach - minirecenzja

Andrzej Tajchert - "Koleje wąskotorowe na Kurpiach"

Kurpie to region pogranicza - porośnięty wielkimi puszczami, położony przy granicy Prus Wschodnich, pomiędzy zaborami i strefami okupacyjnymi. Tutaj szlaki kolejowe budowano na potrzeby wojenne. W XX wieku kolej wąskotorowa stała się na słabo skomunikowanej Kurpiowszczyźnie siłą napędzającą gospodarkę i łączącą mieszkańców ze światem.
Pan Andrzej Tajchert jest pasjonatem kolejnictwa. Ponad 200 stron jego książki to wspaniała lektura dla zainteresowanych tematem, historią Polski i regionu.
Upływ czasu zatarł fakty, zaginęły dokumenty, odeszli świadkowie. Dzięki wieloletniej pracy, Autorowi udało się odtworzyć znaczną część tej historii. Obejmuje ona czasy carskich i cesarskich kolei polowych, dwie wielkie wojny i okres PRL-u. Szczegółowo opisano budowę, funkcjonowanie i przebieg poszczególnych linii, wraz ze stanem współczesnym, opisano tabor, wydarzenia i ludzi. Przytoczono wiele ciekawostek, relacji, anegdot. Treść jest solidnie oparta na materiałach źródłowych, bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, mapami i planami. Jednocześnie łatwa w odbiorze, bo napisana językiem przystępnym i precyzyjnym
Obejmujący 10 stron rozdział, dotyczący drugiej wojny światowej, jest szczególnie interesujący dla pasjonatów fortyfikacji. Wojsko polskie, niemieckie i radzieckie budowało linie umocnień nad Narwią i Pisą z wykorzystaniem kolei wąskotorowych. Z przyjemnością pomogliśmy w gromadzeniu wiedzy na ten temat.


[Recenzję przygotował R.Bujko]