Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Aktualności

Wyprawa badawcza na terenie 4 Strumiłowskiego Rejonu Umocnionego

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach 12-17.04.2019 miała miejsce wyprawa badawcza na teren ie 4 Strumiłowskiego Rejonu Umocnionego. Na zaproszenie naszych kolegów z Ukrainy badaliśmy schrony bojowe Linii Mołotowa należące do tego RU. We wspólnej międzynarodowej ekipie zbadaliśmy następujące punkty oporu:

  • PO Folwark
  • PO Góra Sokal
  • PO Poturzyca
  • PO Siekiernia
  • PO Wieczorki

Pogoda dopisała, kompania również. Poniżej kilka fotografii z wyprawy.
Wielkie podziękowania dla kolegów z Ukrainy za współpracę i towarzystwo!

{gallery}fotki/ukraina2019{/gallery}

 

Nasza nowa publikacja o Osowieckim RU już dostępna!

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Wszystkich bunkrołazików z radością informujemy, że światło dzienne ujrzała nasza książka poświęcona schronom Linii Mołotowa na terenie powiatu grajewskiego. Książka powstała na podstawie badań GB Kriepost dzięki wsparciu firmy Eko-Dom Sp. z o.o oraz we współpracy z Grajewską Izbą Historyczną.

Dla szukających nowości zdradzę, że jako pierwsi kompleksowo opisujemy schrony Linii Mołotowa połączone komunikacją podziemną. Czytelnicy książki będą mogli dodatkowo odczuć niemal namacalnie przejście poterną - w książce zawarte są QR Kody kierujące do zawartości rozszerzonej (filmy, dodatkowe zdjęcia , trasy).
Oczywiście to tylko część niespodzianek - nowości jest dużo więcej.
Miłej lektury i owocnego, bezpiecznego zwiedzania!

Książka jest już dostępna do kupienia na stronie księgarni: https://www.ksiazkizpasja.pl/66-osowiecki-rejon-umocniony-czesc-polnocna-id-225

66 OSOWIECKI REJON UMOCNIONY CZĘŚĆ PÓŁNOCNA

Powstały w latach 1940–1941 na zachodnich rubieżach Związku Radzieckiego system umocnień należał do największych w historii. Współcześnie jest on mało znany i słabo zbadany. Grupa Badawcza “Kriepost” od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem stanu zachowania schronów bojowych “Linii Mołotowa” oraz popularyzacją wiedzy na ich temat.

Książka zawiera szczegółowy opis trzynastu radzieckich punktów oporu północnej części 66 Osowieckiego Rejonu Umocnionego, położonych w rejonie Osowca i Szczuczyna, w północno-wschodniej Polsce. Ponadto autorzy zajęli się problematyką umocnień polowych, wojskowymi kolejkami wąskotorowymi, oraz unikalną, zastosowaną tylko na tym obszarze, podziemną komunikacją pomiędzy schronami. We wstępnych rozdziałach zawarto zarys historii “Linii Mołotowa” i przebiegu działań wojennych na omawianym terenie.

Tekst uzupełniono obszernym materiałem statystycznym, ilustracyjnym, kartograficznym i multimedialnym.

Mamy nadzieję, że nasza książka ułatwi Czytelnikom zwiedzanie i przybliży historię tych ciekawych fortyfikacji.

 

Rafał Bujko
Łukasz Kozdrój
Marcin Kozdrój
Anna Świtalska

 

{gallery}publikacje/osowieckiRU-kriepost{/gallery}

Zdjęcia dołączone do niniejszego posta autorstwa Toma sza Dudzińskiego, GIH - Grajewo.

Relacja Piotra "Snuffera" Tymińskiego z akcji na Litwie

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W piątek wieczorem 27.04 dotarłem do Kłajpedy - po drodze dorobilismy trochę zdjęć znanych już PO (Sungailiskiai, Pagramantis).

W planach było sprawdzenie róznych lokalizacji, o których Kestutis nagromadził rozmaite opowieści.

W sobotę 28.04 sprawdziliśmy rejon Zadeikiai, gdzie odnalazły się cztery schrony (w tym obserwator). Raz jeszcze potwierdza się teoria, że rozmawiając z lokalsami nie należy poprzestawać na jednym osobniku. Kestutis przesłuchał leciwego dziadka, który mieszkał tam od zawsze, pamiętał przyjście Niemców (postrzelili go w głowę i zostawili jako zabitego), etc. Dziadek twierdził, że schronów w okolicy jest trzy. Przesłuchana dodatkowo starszawa gospodyni domowa z innej chałupy (co ciekawe, nie miejscowa, a przyjezdna!) pokazała nam jak po sznurku drogę do obserwatora, o którym dziadek, z tej samej wsi przecież, nic nie wiedział. I zrobiły się cztery schrony. Za to na podstawie dokładnej relacji dziadka oznaczyliśmy miejsce, gdzie stały kruszarki i znajdował się skład materiałów (zbrojenia, siatki, cement, etc).

Następnie przejechaliśmy na południe na drugą stronę autostrady w lasy pod Silenai, po drodze rozpytując jeszcze w Endriejevas, gdzie mieliśmy oznaczony jeden schron. Lokalsi nic nie wiedzieli o większej ich liczbie - sprawa wymaga dalszego badania, bowiem ten jedyny schron stoi tam nieco od czapki.

Czytaj więcej: Relacja Piotra "Snuffera" Tymińskiego z akcji na Litwie