Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Kolejny schron pozorny odnaleziony

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

DSC00877

Po wydaniu książki "Fortyfikacje Łuku Białostockiego 1940-1941" - https://www.ksiazkizpasja.pl/fortyfikacje-luku-bialostockiego-1940-1941-id-254 okazało się że wiele ludzi czekało na takie opracowanie. Pamiętali schrony z czasów młodości, spotykali je w czasie pieszych wędrówek, a często mieszkali czy mieszkają obok nich.

Jedną z osób, która uważnie przeczytała naszą książkę jest p. Krzysztof Wilczyński, który właśnie z dawnych lat pamięta rozkład schronów w okolicy Siemiatycz (62 Brzeski Rejon Umocniony). Po przeczytaniu książki zorientował się, że na naszej mapce PO Anusin brakuje jednego obiektu.

Kilka dni temu potwierdziliśmy w terenie, że istotnie mamy nowy schron na teren ie PO Anusin!

Radość była tym większa, że to schron pozorno-bojowy do ognia czołowego - taki sam jak zniszczony niedawno obiekt na terenie Po Wólka Zamkowa! Dodatkowo zachowany w idealnym stanie. Wyjaśniła się też zagadka jak to możliwe, że go pominęliśmy w czasie inwentaryzacji - obiekt jest bardzo mocno zakrzaczony, na terenie prywatnej posesji, do której na co dzień nie można się dostać. Ma przy tym dobrego strażnika w postaci psa uwiązanego tuż przy schronie. Także nie polecamy zwiedzania tego obiektu bez uprzedniego uzgodnienia z właścicielem.

Zainteresowanych bliższym poznaniem tych rzadkich obiektów odsyłamy do naszej książki - obiektom pozornym poświęciliśmy cały rozdział.

Ponadto dzięki analizie zdjęć lotniczych z 1944r. zlokalizowaliśmy w tym samym punkcie oporu nowy wykop pod schron.

mapka