Grupa Badawcza Kriepost

Fortyfikacje Linii Mołotowa 1940-41

Facebook

Facebook

Inwentaryzacyjna schronów Linii Mołotowa na terenie 02 Włodzimiersko- Wołyńskiego Rejonu Umocnionego

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 10-16.04.2013 odbyła się międzynarodowa polsko - ukraińska akcja inwentaryzacyjna schronów Linii Mołotowa na terenie 02 Włodzimiersko- Wołyńskiego Rejonu Umocnionego.

W badaniach udział wzięli członkowie zaprzyjaźnionej kijowskiej grupy KIUR (http://www.kiur-club.io.ua/) oraz grupa terenowa GB Kriepost.

 

Badania prowadzono na obszarze pomiędzy miejscowościami Korczuniew a Lisznia. Mimo wiosennego ter minu, zima tego roku nie chciała odpuścić i zamiast ciepłej wiosny mieliśmy śnieg zalegający w lasach i głębokie bajora błota na polach. Ze względu na to, że całość obszaru badań znajdowała się się w strefie przygranicznej - konieczne były stosowne zezwolenia władz lokalnych oraz służby granicznej Ukrainy. Wszelkie formalności i organizację noclegów wzięli na siebie koledzy z KIUR za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. W czasie 7 dni badań udało się zinwentaryzować 124 schrony, czyli niemal wszystkie obiekty pozycji głównej Włodzimiersko Wołyńskiego RU. W ramach WW RU zbudowano wiele unikalnych konstrukcji schronów, niespotykanych gdzie indziej. Zaskoczyła nas także duża liczba schronów które posiadały zamontowane kopuły pancerne polskiego pochodzenia. Ze smutkiem stwierdziliśmy też niszczycielskie działanie zbieraczy złomu - bardzo często schrony ogołocone są z wszelkich elementów metalowych - na kopułach i pancerzach poczynając a kończąc na wyciętych palnikami płytach przeciwodpryskowych we wnętrzach schronów.

Te kilka dni wspólnej pracy w terenie pozwoliło nam wymienić doświadczenia z badaczami ze wschodu a także poznać przesympatycznych ludzi i dobrych kompanów.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla KIUR (a zwłaszcza dla Maksa Volodarskiego) za zaproszenie, merytoryczne i formalne przygotowanie oraz za przeprowadzenie wyprawy.

Wyniki prac w postaci nowych schronów na naszej mapie będą pojawiać się sukcesywnie w miarę ich opracowywania.

 

{gallery slider=boxplus.transition animation=3000 width=500 height=400}fotki/ukraina2013{/gallery}