Z dziennika działań bojowych 48 Korpusu Pancernego Wehrmachtu
z dziennika działań bojowych
48 Korpusu Pancernego Wehrmachtu
źródło: http://www.solonin.org/doc_zhurnal-boevyih-deystviy-48-tk
tłumaczenie z jęz. ros.: Piotr Tymiński „Snuffer" (www.kriepost.org)
22 czerwca 1941
folwark Uśmierz
jasna, gwiezdna noc, za dnia jasno, ciepło, świeci słońce
W noc na 22.06 ostatnie oddziały artylerii i pododdziały ciężkiej broni piechoty zajęły pozycje wyjściowe do ataku, piechota w ciszy przygotowała się do skoku. Sokal niezaciemniony, Rosjanie pracują na swoich stanowiskach przy pełnym oświetleniu. Wydaje się, że niczego nie podejrzewają.
02:00
Zakończono ześrodkowanie na pozycjach wyjściowych. Podobnie jak i pozostałe armie Frontu Wschodniego, oddziały korpusu przygotowują się do natarcia.
03:15
Przy silnym wsparciu artylerii, dział przeciwlotniczych i ciężkich dział piechoty, przy akompaniamencie moździerzy wielkiego kalibru, pododdziały piechoty przeszły do ataku. Przeciwnik jest całkowicie zaskoczony i początkowo praktycznie nie stawia oporu. Najważniejszy most w rejonie Sokala znajduje się w naszych rękach w stanie nieuszkodzonym. Forsowanie Bugu przebiega bez problemów. Pododdziały, pokonujące wzgórza w okolicach linii rowu przeciwczołgowego, nie napotykają na silny opór. Przeciwnik faktycznie wydaje się być całkowicie osłupiony. Jego artyleria prowadzi sporadyczny, nieskoordynowany ogień, pierwsze meldunku rozpoznania lotniczego donoszą o wycofujących się kolumnach przeciwnika.
(...)
05:00
Wciąż jeszcze nie stwierdzono zorganizowanego oporu przeciwnika.
57 DP przerwała umocnienia wroga i uchwyciła most Sokal (tak w tekście – przyp. tłum.) 75 DP także włamała się w system schronów bojowych wroga i uchwyciła wzgórze 222.
Nieoczekiwanie udało się wklinować w pozycje nieprzyjaciela, miejscami udało się nawet przerwać linię umocnień bojowych wroga. Nie bacząc na to, że obie dywizje muszą przełamywać opór pojedynczych, broniących się z uporem, DOT-ów (bunkrów) przeciwnika, które trzymają pod ostrzałem przewidzianą dla ruchu oddziałów pancernych drogę, w szczególności zaś jej odcinek w rejonie góry Sokal, naszego natarcia nie da się już zatrzymać.
(...)
13:30 (...)
Do tej pory wciąż trwa opór DOT-ów w rejonie kolonii Rawszczyzna; schrony kryją ogniem niektóre odcinki drogi przewidziane dla ruchu czołgów. Konstrukcja DOT-ów odpowiada najnowszym wymogom sztuki inżynieryjnej; ambrazury umiejscowione są niewysoko nad ziemią i są mało wrażliwe na bezpośredni ostrzał artyleryjski. Trzykondygnacyjna konstrukcja pozwala załodze na przeczekanie nawały, a potem na powtórne otwarcie ognia.
Szczegółowy opis walk o te umocnienia znajduje się w meldunku 51 szturmowego batalionu saperów (patrz: „Raport z ataku umocnień na górze Sokal w pasie działania wzmocnionego 199 pułku piechoty w dn. 22.06.41, z ataku umocnień na pn-wsch od Sokala (75 Dywizja Piechoty) oraz na północ od Poturzycy (179 pp) w dn. 23 i 24.06.41." – przyp. tłum.)
23 czerwca 1941
Punkt obserwacyjny dowództwa korpusu
Folwark Uśmierz, ciepło, słonecznie
(...)
Położenie dywizji piechoty
(...)
Mimo zażartego oporu walki o schrony bojowe w rejonie kolonii Rawszczyzna toczą się z korzystnym dla nas wynikiem, Dowództwo dywizji liczy na zakończenie walk w tym sektorze do godziny 17:00.
(...)
Dowództwo 44 Korpusu wyraziło w rozmowie telefonicznej nadzieję, że wrogie DOT-y, które trzymają jeszcze pod ostrzałem leśny odcinek szosy Krystynopol – Radziechów, zostaną zneutralizowane w drugiej połowie dnia.
Niemiecka mapka z „Denkschrift uber die Russische Landesbefestigungen"
15:30 (...)
Walki o DOT-y w pobliżu kolonii Rawszczyzna zbliżają się do końca.
24 czerwca 1941
Punkt dowodzenia w m. Perespa
Słonecznie, ciepło
09:30
Meldunek z 44 Korpusu: 16 Dywizja Pancerna wciąż nie może posuwać się szosą Krystynopol – Radziechów gdyż wrogie DOT-y w tym rejonie dalej nie są zneu tralizowane; oczekuje się, iż uda się tego dokonać do około południa. Według opinii dowództwa 44 Korpusu, obejście schronów bojowych leśnymi drogami na północ od szosy jest całkowicie wykluczone z powodu ich nieprzydatności dla zmotoryzowanego transportu.
25 czerwca 1941
Punkt dowodzenia w m. Perespa
słonecznie, bardzo gorąco
(...)
06:55
Jedem z oficerów zameldował, że przeciwnik trzyma pod ostrzałem karabinów maszynowych i artylerii i szosę Horbków – Tartaków; sam tartaków jest także ostrzeliwany. Ruch po szosie został przerwany.
(...)
Nieoczekiwanie znowu wybuchły walki O DOT-y w rejonie Sokala. Opór stawia około 20 schronów bojowych. Przeciwnik walczy z niezwykłym uporem i bije się do ostatniego naboju. 51 szturmowy batalion saperów wciąż zajmuje się likwidacją pojedynczych schronów.
(...)
15:40
Szosa w rejonie Sokal, Tartaków jest znowu przejezdna.